Музикантът Косьо Кучев ще бъде гост в „Музейко“ на 20 октомври.
Изложба „Корейско изкуство“ може да бъде посетена в музейна галерия “Шарова къща“ на Историческия музей в Батак, съобщиха от културната институция.
Преди повече от 1000 години корейски майстори на приложното изкуство започват да украсяват мебели и други предмети от бита с черупки на мекотело. В днешно време майсторите се опитват да разширят възможностите на тези специални естествени материали и да ги използват в различни занаяти, разясняват от музея.
В резултат на това през 60-те години на миналия век се създава нов вид мозайка от раковини, съчетаваща елементи на приложни и изящни изкуства. В мозайка манньонхва блясъкът и цветът на черупката са основният материал, добавят още те.
В Корея, страната на утринната свежест, заобиколена с морета от три страни, художниците разполагат с богат избор
Темата за българската миграция в Германия е акцент в изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?“.
Темата е разгледана през погледа на артистите Мартин Атанасов и Красимира Буцева. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 19 декември в „Гьоте институт“ - България, съобщават организаторите.
Заедно със социоложката д-р Марина Лякова артистите теренно изследват фрагменти от личното преживяване на заминаването, пристигането, адаптирането и навигирането на германската култура, отбелязват от екипа.
„През юни месец 2024 година, артистите Мартин Атанасов, Красимира Буцева и социоложката Марина Лякова прекарват седмица във Франкфурт на теренно проучване. Там те събират устни истории и документират публични и частни пространства. Събраните фрагменти, част от изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се вър
Симфоничният оркестър на БНР ще отбележи с концерт 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев. Доайенът на българските композитори и диригенти е дълбоко свързан с радиооркестъра, който ръководи в продължение на четиринайсет години, разказват от БНР.
Началото на новия концертен сезон Радиосимфониците посветиха на акад. Казанджиев, един от съвременните европейски класици, чиито произведения изпълняват и записват. Събитието е 18 октомври в зала „България“.
Ще звучи „Празнична музика – псалми и ритуали“ от акад. Васил Казанджиев. Написана през 1972 г., първоначално за създадения от него ансамбъл „Софийски солисти“, творбата е символ на майсторското владеене на музикалната материя. Концертът е под палката на белгийския диригент Мишел Тилкин.
Щ
За първи път септември ще бъде обявен за месец на културата в Созопол.
Програмата носи името "Антеа арт“ и ще предложи на жителите и гостите на града разнообразна програма с различни изкуства, съобщават от пресцентъра на Община Созопол.
Начало на програмата ще поставят 40-ите Празници на изкуствата "Аполония", а до края на месеца ще има още кино, музика, изобразително изкуство, кулинария и литературни вечери.
На 8 септември летен амфитеатър "Аполония" ще е домакин на Международния влашки събор. Между 16 и 18 септември българи, турци, гърци и сърби ще пристигнат за фестивала "Балкантеа", в който ще бъдат представени песни, танци, изобразително изкуство и кулинарните специфики на държавите.
Между 14 и 19 септември ще се проведе и Фестивал на хумора в изкуството "Черноморец се смее".
Тракийските дружества от няколко града в страната ще събера
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ще се състои утре. Това каза на пресконференция днес директорът на театъра Петър Петков.
Той каза още, че това е поредното заглавие, с което продължават традицията за поставянето на сцена на повече класически произведения. „Приказката е специфична, но режисьорът Даниела Христова се справи изключително добре. Същото се отнася и за тримата актьори Елена Георгиева, Иван Иванов, Мила Боянова, които изградиха много ярки образи, каза още директорът на ДКТ „Дора Габе“ Петър Петков.
Драматизацията на "Златка – Златното момиче” е на Янчо Иванов, сценографията и куклите са дело на Христина Стоилова, художествено ателие и кукли - София Митева, а музиката е на проф. Ко
Денят ще бъде посветен на най-малките, а темата този месец е „Празнични игри“, съобщават от екипа.
По думите на организаторите Косьо Кучев ще се разходи в музикален такт измежду изложбите, карайки посетителите да ги изживеят по един различен начин. Заедно под формата на игра ще развием своята музикалност, пеейки любимите си песни, отбелязват още от екипа на детския музей.
„В дейността „Забавна демонстрация: Гейзер“ ще изследваме какво представлява този природен феномен. Създавайки един вълнуващ експеримент, за който дълго ще разказваме, ще открием можем ли сами да си направим такъв.
Причудливи маски ще създадем, забърквайки солено тесто по рецепта, в дейността Маски от солено тесто. А после ще ги украсим с есенно вдъхновение, много фантазия и материали от природата, като есенни листа, кестени и жълъди“, казват още от „Музейко“.
В нашия „Мейкър спейс“ посетителите ще създадат декорация или подарък за рожден ден с 3D химикалки. „С тяхна помощ не само ще развихрим фантазията си, но и ще научим какво е двуизмерно и какво триизмерно пространство“, посочват те.
Двойна лимитирана плоча с колекционерска стойност пуска група „Сигнал“. Тя е със заглавие „Сигнал Symphonic“ и е посветена на 45-годишнината на групата, съобщават от екипа на „Сигнал“.
Плочата се появява цели 38 години след последния им винил. „Завоювали мястото си на класици в българския рок, музикантите съчетават рок енергията с класическия звук на симфоничен оркестър с диригент Димитър Косев и резултатът е уникален концерт-спектакъл в зала 1 на НДК, в края на 2023 г. Именно той се съдържа в двойния винил.
В него са събрани 15 от вечните с посланията и емоцията си песни на група „Сигнал“, между които „Може би“, „Зелени сигнали“, „Съжалявам“, „Любов“, „Между ад и рай“, „Липсваш ми“, „Да те жадувам
„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.
Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.
„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.
Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.
"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.
По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и ст
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“.
Събитието е на 28 октомври в зала „България“, съобщават от културния институт „Красно село“.
Под диригентската палка на Константин Добройков музикантите ще направят музикално пътешествие в света на Милчо Левиев. Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил Хаджигрудев, Кристиян Желев, Валери Костов, Иво Паунов, Димитър Льолев, Арнау Гарофе, Марин Гонев, Тодор Бакърджиев, Вили Стоянов, Александър и Константин Владигерови. Всички участници в събитието са емоционално и съдбовно свързани със световноизвестния джаз музикант, композитор и пианист, разказват организаторите.
В програмата ще звучи оригиналната, о
Изложбата на икебана композиции и картини в този стил е подредена от днес до 27 октомври в Източен сектор на Римски стадион в Пловдив.
Посетителите ще могат да участват и за първи път в Пловдив в икебана пърформанс и да се включат в работилница по икебана. Това съобщи Мирослава Иванова, организатор на събитието.
Пърформанса ще бъде изпълнен от нея, тя е икебана артист и лицензиран преподавател в школата Sogetsu Токио и е известна още с японско име Hosen. Освен нея творците в изложбата са още нейните две талантливи ученички Лидия Киерепка и Кремена Николчева.
В пърформанса ще бъде сътворена голяма скулптурна аранжировка на икебана с участието на публиката, под съпровода на японска музика.
„Всяка година правим изложба с идеята да доближим това изкуство до хората, тъй като вярвам, че икебана е изкуство, което може да бъде използвано от всеки чо
Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция.
От 20 до 24 ноември в Регионалния природонаучен музей – Пловдив (РПНМ -Пловдив) ще се проведе „Седмица на динозаврите“ с образователни и творчески инициативи за деца, посветени на динозаврите, по повод обновяването на видео стената в зала „Динозаври“. Интерактивната дигитална картина, която „съживява“ експозицията с аниматроник динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда, е допълнена с птеродактил и е надградена с още по-динамична визия. През „Седмицата на динозаврите“, в рамките на пет дни, малките и големи посетители на музея ще имат възможност да подреждат тематични пъзели, да рисуват, оцветяват, играят, както и да попълват работни листове съ
/ВСР